Tasarım Günlüğü Tekerlekli Sandalye No: 1

Erişilebilir Etkinlik ve Haber Takip Platformu

Tasarım Günlüğü Tekerlekli Sandalye No: 1

Bu haberimizde geliştirilen son tasarım ürünü tekerlekli sandalyeleri sizin için derledik.

1- Lahey Üniversitesi’nden bir grup endüstriyel tasarım mühendisinin, tekerlekli sandalyeyi herkesin erişimine açmayı hedefleyen kendin yap projesi iLMUNDi Kickstarter’da fonlanıyor.

Lahey Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarımı Mühendisliği eğitimi alan dört öğrenciden oluşan bir ekip, kendi deyimleriyle dünyanın ilk kendin yap katlanır tekerlekli sandalyesini yarattı. Proje şu anda Kickstarter’da fonlanıyor. Ekibin amacı, dünyadaki “daha az şanslı” engelli bireylere ve kuruluşlara yardımcı olmak.

Geri kalmış ülkelerde tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan 121,8 milyon insan var. Ancak ne yazık ki % 90’ının tekerlekli sandalyeye erişimi bulunmuyor. iLMUNDi, bu 109,6 milyon insanın ihtiyacına cevap vermeyi amaçlıyor.

Tasarım ekibindeki öğrenciler; Birleşik Krallık’tan Jamie Boon, Romanya’dan Andra Niculescu, Rusya’dan Victoria Martynova ve Birleşik Devletler’den Oliver Gray. iLMUNDi’nin, insanların yaşamını değiştiren ve kar amacı gütmeyen bir ürün olmasını hedefliyorlar. Tasarımın; hafif, düşük fiyatlı, işlevsel, katlanabilir ve aynı zamanda da dayanıklı bir kendin yap tekerlekli sandalye olması amaçlanıyor. Ekip, piyasada benzer özelliklerde hiçbir tekerlekli sandalye bulunmadığının altını çiziyor. Tekerlekli sandalye gibi karmaşık yapılı bir üründe, bu özelliklerin tümünü buluşturmanın tasarım açısından büyük bir meydan okuma olduğunu belirtiyorlar. Hazırladıkları prototip, nisan ayında son halini alacak.

iLMUNDi temel olarak; PVC boruları, bağlantı elemanları ve 2 adet bisiklet tekerleği kullanılarak yapılıyor. Bisiklet tekerlekleri ve PVC borular hariç tüm parçalar seri olarak üretilerek maliyet açısından en yüksek verimin sağlanması hedefleniyor. Herkesin birleştirip yapabileceği türde bir ürün olarak iLMUNDi, yapım kılavuzuyla birlikte kullanıcıya/kuruluşa gönderilecek. Kullanıcı ya da kuruluş, bulunduğu bölgeden 2 adet bisiklet tekerleği ve toplamda uzunluğu 7 metreyi bulan PVC boruları temin ederek tekerlekli sandalyeyi tamamlayabilecek. Bir tekerlekli sandalyenin üretimi yaklaşık 40 Euro’ya mal oluyor. Tasarımcı ekip, tüm malzemelerin %100 yerel olarak temin edilebilmesi için de çözüm arayışı içinde.

Kaynak : https://bigumigu.com/haber/herkesin-erisebilmesi-icin-kendin-yap-tekerlekli-sandalye/

Haber : Ece Burgaz

 

Kişiye Özel Tekerlekli Sandalye: GO

Benjamin Hubert 3B yazıcıdan destek alarak kişiselleştirilmiş bir tekerlekli sandalye tasarladı.

Londra’lı tasarım stüdyosu Layer, 3 boyutlu yazıcı ile desteklenen bir tekerlekli sandalye tasarladı. Sandalye, 24-26 Mayıs tarihlerinde yine Londra’da gerçekleştirilecek olan Clerkenwell Tasarım Haftası‘nda yer alacak.

Firma sahibi Benjamin Hubert, oturak ve ayak yaslama bölümünün 3B yazıcı ile üretilen ürünün dünyada bir ilk olduğunu savunuyor. Çünkü GO ismi verilen tekerlekli sandalye, kullanıcısının biyometrik verileri taranarak kişiye özel olarak hazırlanıyor. Vücut boyutları ve ağırlık gibi parametrelere göre engelli bireyin bedeni ile bütünlük sağlayacak biçimde geliştirilen sandalye için kullanıcıya sunulanlar bununla da sınırlı değil. Akıllı telefon ile erişilebilen bir mobil uygulamada kullanıcı renk ve desen seçenekleri yanında, ilave aksesuarlarla da ürünü kendi zevkine ve ihtiyaçlarına uygun hale getirebiliyor.

Oturak bölümü, sarsıntıyı emerek konforu artıran yarı geçirgen reçine ve termoplastik poliüretan (TPU) malzemelerinin bir karışımından imal edilmiş. Ayak yaslama bölümünde ise sağlamlığı ile ön plana çıkan titanyum kullanılmış.

 

Engelli kullanıcılar ve tıbbi uzmanlarla birlikte yürütülen 2 yıllık bir araştırma sürecinin neticesinde doğan ürün, tıbbi bir destek olmasının yanı sıra insan odaklı bir tasarım haline getirilmiş.Tüm detayları ile kişiselleştirilen bu tasarım, engelli bir bireyin hayatında oldukça önemli bir yere sahip olan tekerlekli sandalyeyi klasik soğuk çizgisinden çıkararak, şık ve konforlu bir noktaya taşımayı başarmış.

Kaynak : https://bigumigu.com/haber/kisiye-ozel-tekerlekli-sandalye-go/

Haber : Zeynep Özkoçak

 

3 – Kendi Kendine Merdiven İnip Çıkabilen Tekerlekli Sandalye

Elektrikle çalışan, güvenli, konforlu ve estetik tekerlekli sandalye Scewo; merdivenleri ve zorlu yolları tek başına aşabiliyor.

Kendi kendini dengede tutabilen tekerlekli sandalye Scewo, kimsenin yardımına gerek kalmadan sarsıntısız bir şekilde merdivenleri inip çıkabiliyor. Yaratıcıları, engeller üzerinde rahatça ilerleyebilmesini çok sayıda kauçuk palet sayesinde gerçekleştiren “güvenli” bir araç olduğunu özellikle vurguluyor. Dolayısıyla Scewo engelli bireyler için hem dinamik hem güvenli hem de konforlu bir deneyim sunabiliyor.

Scewo projesi, ETH Zürih ve ZHDK’dan dört üniversite öğrencisi tarafından başlatılmış. Scewo’nun yaratıcıları; akıllı telefon, otomobil, drone ve hatta robotik süpürge teknolojisinde pek çok yenilik olurken piyasadaki elektrikli tekerlekli sandalyelerin hala yıllar öncekilerden farksız olduğunu fark etmiş. Hem teknolojisi ve hem de estetiği ile gerçek anlamda 21. yüzyıla ait tekerlekli bir sandalye tasarlamak adına kolları sıvamışlar. Projeyi bağımsız olarak yaratmayı ve kaynak bulmayı başarmışlar. Öte yandan projenin hayata geçirilmesini hızlandırmak üzere ekibi genişletmeye ihtiyaçları var ve bu nedenle de Patreon üzerinden fon toplamaya devam ediyorlar.

 

Scewo, ekstra geniş tabanı sayesinde spiral şeklindeki merdivenleri de düz merdivenler gibi dinamik bir şekilde tırmanabiliyor. Sandalye, merdiven basamağına ve yere temas hareketlerini kullanıcının çabasına ya da yönetimine gerek olmadan otomatik şekilde yapıyor. Sürüş sırasında çevik manevra yapabilme kabiliyetine sahip araç, kaldırım taşı gibi engelleri de kolaylıkla engel olmaktan çıkarıyor. Kullanıcı manevra için kumanda kolunu kullanabileceği gibi vücut ağırlığını kaydırarak da sandalyeyi kontrol edebiliyor.

Kendi kendini dengeleyen tekerlekli sandalye, arazi türüne bağlı olarak üç farklı sürüş modunda gidebiliyor. Güvenli mod; araca binme ve inme, hareketsiz durma, masaya yanaşma vb amaçlarla kullanılıyor. Yükseltilmiş mod; göz göze iletişim kurabilme ve yüksek alanlardaki nesnelere erişebilme gibi amaçlarla kullanılabiliyor. Karlı veya çakıllı kaygan yüzeyler ve dik eğime sahip yollar ise palet moduyla rahatlıkla aşılabiliyor.

Kaynak : https://bigumigu.com/haber/kendine-kendine-merdiven-inip-cikabilen-tekerlekli-sandalye/

Haber : Ece Burgaz

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: