Dünyayı Anlatan Teknolojik Asistanlar

Erişilebilir Etkinlik ve Haber Takip Platformu

Dünyayı Anlatan Teknolojik Asistanlar

Bu haberimiz görme engelli bireyler için geliştirilen projelerin duyurulması amaçlıdır. Umarız yeni gelişen bu teknolojiler eşit bir dünya için aracı olacaktır.

Horus

Horus, yapay zekayı kullanarak kameraların algıladığını görme engelli kullanıcısına işitsel olarak aktarıyor.

Görme engelliler için bizim hiç düşünmeden yaptığımız sıradan işler sorun haline gelebiliyor. Örneğin, bir ilaç kutusunun üzerini okumak, kıyafet seçmek ya da yaya geçidinden geçmek gibi. Günlük hayatın görme engelliler açısından yarattığı bu tip sorunların üstesinden gelmek için geliştirilen Horus isimli bir cihaz, ne görüldüğünü tanımlayarak taşıyıcısının “görmesine” yardımcı oluyor.Eyra isimli bir İsviçre şirketi tarafından geliştirilen Horus, iki kamerası sayesinde algıladığı şeyleri inceleyen, analiz eden ve tanımlayan sensörler ile grafik işlemci destekli derin öğrenme ve bilgisayar görüşü sunuyor. Eyra, Horus’u teknolojik bir cihaz olarak değil; günlük hayat içinde destek sunan giyilebilir bir kişisel asistan gibi konumluyor. Metin okuma, nesne algılama, hareket ve konum desteği, sahne ve fotoğraf okuma, kişi ve yüzleri tanıma gibi özellikleriyle görme engelli bir insanın hayatında gerçek bir fark yaratmayı hedefliyor.Akıllı telefon büyüklüğünde bir kutuya bağlı basit bir kulaklık şeklinde olan ve uzun süreli bir pil ömrü sunan cihaz, kulak kanalına doğrudan sesi vermek yerine kemik iletimini kullanıyor. Dolayısıyla en gürültülü ortamda bile cihazdan gelen sesli tanımlamaları duymak mümkün. Cebe yerleştirilen kutu üzerindeki şekilli düğmeler aracılığıyla cihazın özellikleri arasında dolaşmak çok kolay. Kullanıcının ihtiyaçlarını anlayan Horus, o kişi için önemli durumlarda otomatik olarak devreye girme özelliği de sunuyor.

İlk olarak İtalya’da piyasaya çıkması planlanan Horus’un fiyatı 2000 dolar civarında olacak. Şu ana kadar deneyenlerden gelen yorumlar olumlu. Eyra, şimdi cihazı daha küçük, daha hızlı ve daha sağlam hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Şu an için sadece İngilizce, İtalyanca ve Japonca dil desteği var. Bu konuda da çalışmalar sürüyor.

https://youtu.be/9TEJC5fXnu8

Aipoly

Görme Engelliler İçin Kamerada Gördüğünü Sözcüklere Döken Uygulama

CES 2017’de en iyi inovasyon ödülü alan Aipoly, akıllı telefonun kamerası aracılığıyla gördüğü nesneleri algılayan ve kullanıcı için tanımlayan bir uygulama.

Aipoly, akıllı telefonunuzun kamerasına gelen veriyi anlayıp orada gördüğünü yüksek sesle tekrar eden bir yapay zeka. Bu sayede görme engelliler için hayatı kolaylaştıran bir çözüm sunuyor. Kullanımı oldukça basit. Kullanıcı, telefonu “görmek” istediği eşyaya doğru yöneltiyor ve oradaki eşyanın tanımını duyuyor.CES 2017’de En İyi İnovasyon ödülünü kazanan Aipoly yüzlerce nesneyi tanımaya baştan programlı ve bunu saniyede 3 kere yapabiliyor. Uygulama anında görüyor ve düşünüyor. Bunun için eğitime ihtiyaç duymuyor, zaten kendinde var olan bir beceri. Ancak, Aipoly’nin tanıdığı nesneleri artırmasına yardımcı olmak isterseniz, tanımlarını yazarak ona öğretebiliyorsunuz. Böylece Aipoly günden güne gelişerek daha zeki hale gelebiliyor. Üstelik isteyen herkes Aipoly’nin kelime ve nesne bilgisini artırmak için, daha çok öğrenebilmesi için yardım edebiliyor.

Nesneleri tanımlamanın yanı sıra Aiploy, renk körleri ve görme engellilere renkleri tanıma da yardım ediyor. Gerçek dünyada çalışan bir renk seçici gibi çalışıyor ve algıladığı renkleri kullanıcısına bildiriyor.

Gelecekte Aipoly’nin karmaşık sahneleri algılaması da planlanıyor. Böylece nesnelerin konumları, diğer bir nesneye göre yerleri, neyin neye ne kadar uzak ne kadar yakın olduğu gibi bilgileri de iletebilecek.

Aipoly şu anda 7 fark dil desteği veriyor. Kadın ve erkek ses seçenekleri sunuyor, konuştuğu dillerin aksanının doğru olmasına özen gösteriyor.

 

Haberci : Deniz Tan

Kaynaklar: https://bigumigu.com/haber/gorme-engelliler-icin-derin-ogrenme-ile-isitsel-destek/ (Horus)

https://bigumigu.com/haber/gorme-engelliler-icin-kamerada-gordugunu-sozcuklere-doken-uygulama/ (Aipoly)

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: